Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Tarnopol
Dodano: 23-05-2016  | Andrzej Babiński
Wyślij link mailem
grafika

Tarnopol (ukr. Тернопіль, Ternopil) miasto na Ukrainie, nad Seretem, siedziba administracyjna obwodu tarnopolskiego i rejonu tarnopolskiego. W 2012 liczyło 217 300 mieszkańców. Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym, oświatowym i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.

 W 1540 hetman wielki koronny Jan Tarnowski założył tu miasto i twierdzę, w 1548 król Zygmunt I Stary nadał osadzie prawa miejskie. Następnie Tarnopol wielokrotnie zmieniał właścicieli, należał do rodów o dużym znaczeniu politycznym i posiadającym rozległe dobra (Ostrogscy, Zamoyscy, Koniecpolscy, Sobiescy, Potoccy) i do 1844 stanowił własność prywatną. W 1672 i 1675 był niszczony przez wojska tatarskie i tureckie.

 

 

 W 1843 r. ostatni dziedzic Tarnopola, Tadeusz Turkułł, zawarł z miastem kontrakt sprzedaży i kupna Tarnopola. 12 grudnia 1844 r. cesarz Ferdynand I podniósł rangę miasta Tarnopol, nadając mu tytuł miasta królewskiego. Pozwolono mu w szczególności na posiadanie herbu.

 Otwarcie linii kolejowej do Lwowa w 1870, a rok później do granicy państwowej w Podwołoczyskach, stało się katalizatorem rozwoju miasta. W 1880 roku Tarnopol liczył już około 26 tys. Mieszkańców. W 1901 roku oddano do użytku sieć elektryczną oraz rozpoczęto budowę systemu kanalizacyjnego. W latach 1903–1908, za probostwa późniejszego biskupa Bolesława Twardowskiego, powstał w mieście monumentalny kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, który pierwotnie miał stanąć na miejscu kościoła św. Elżbiety we Lwowie.

 

 

 Od 1991 jest stolicą obwodu na Ukrainie.W 1935 w mieście odsłonięto pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu dłuta Apolinarego Głowińskiego. Był on pierwszym w Polsce pomnikiem Marszałka o tak sporych rozmiarach.

 

Oficjalna trona miasta Tarnopol - http://www.rada.te.ua/

 

 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Informacja o zawarciu umowy partnerskiej pomiędzy miastem Nysa i Tarnopolem w mediach miasta Tarnopola:

http://tv4.te.ua/polske-misto-nysa-stalo-partnerom-ternopolya/
http://7days-ua.com/news/partnerstvo-uzhe-z-shostym-polskym-mistom/
http://www.rada.te.ua/novyny/40263.htmlInformacja o zawarciu umowy partnerskiej z Tarnopolem na stronie internetowej Gminy Nysa:

http://www.nysa.eu/aktualnosci/news/id/7970.html

 

Delegacja Tarnopola w Nysie 09-12.11.2015r.

http://www.nysa.eu/aktualnosc-8134-delegacja_z_tarnopola_w_nysie.html

 

Wystawa Nysa V.Dovgosenko,  kolekcja pocztówek w Nysie

http://radio.opole.pl/101,129921,madonna-w-kominiarce-symbolem-ukrainy-wystawa-w-&s=4&si=4&sp=4

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ