Nysa.eu

Miasto i Gmina Samorząd Gospodarka Kultura Turystyka Imprezy Mapa Spacer wirtualny Kontakt
aktualnosci portal mapa info kali pano http://bip.concept.net.pl mapaStrony galeria multimedia inwe
Wyszukiwarka
» Opcje zaawansowane
Tłumaczenie
Select your language from the list above. Wählen Sie Ihre Sprache aus der obigen Liste. Sélectionnez votre langue dans la liste ci-dessus. Выберите язык из списка выше. Vyberte si jazyk ze seznamu výše.
Ankieta
banerek YouTube 3.png53b2b20295cb3736c6c00159ddd9eb24
bip4.pngbfc91f7bca2fc29a10323998fa7fec9b
"Twórczość zza krat"...
Dodano: 11-02-2016 | Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji | wyświetleń: 2491
Wyślij link mailem
grafika

Dzisiejsza Służba Więzienna to nie tylko izolowanie i ochrona społeczeństwa przed przestępcami, ale przede wszystkim prowadzenie działań mających na celu przywrócenie osadzonego do społeczeństwa tak, aby stał się lepszy i przestrzegał obowiązujących norm społecznych oraz prawnych.

 

Podejmowane przez kadrę penitencjarną oddziaływania stanowią główne zadanie nowoczesnej Służby Więziennej. Ukierunkowane są na deficyty osadzonego w przedmiocie uzależnień, uzupełnienie wykształcenia, a także wyrobienie umiejętności poszukiwania pracy i jej wykonywania oraz wyrobienie wrażliwości. Poprzez te działania człowiek po opuszczeniu zakładu karnego ma większą szansę na lepsze życie i efektywny powrót do społeczeństwa.

 

Praca z osadzonymi to także działania na płaszczyźnie kulturalno-oświatowej czy też sportowej, poprzez ukazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego wobec tych, które w dotychczasowym życiu znali, służących podtrzymaniu choćby minimalnego kontaktu osadzonego ze zmieniającym się społeczeństwem.

 

Z tak wielu form oddziaływań kulturalno-oświatowych w kwietniu 2014 roku stworzyliśmy zajęcia koła plastycznego dla osadzonych utalentowanych artystycznie jak również dla tych, którzy chcieliby spróbować w ten sposób wyrazić siebie. Inspiracji do stworzenia koła dostarczyli sami osadzeni, którzy w zaciszu cel tworzyli niewielkie dzieła, które przekazywali rodzinom w czasie odwiedzin.

     

Już po kilku zajęciach okazało się, że zainteresowanie jest ogromne, a efekty pracy zaskakujące. Zrodził się kolejny pomysł, by niektóre prace przekazać na szczytne cele, tak, aby fundusze zebrane w ten sposób mogły wspomóc potrzebujących. Prace wykonywane przez osadzonych trafiły do nyskiego Hospicjum wspierając akcję „Pola nadziei”, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy Zespołu Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Nysie przy okazji akcji „Okaż Serce”, wszędzie wywołując uśmiechy dzieci.

 

Obecnie koło plastyczne skupia ok. 25 osadzonych. Chcieliśmy zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy poświęconej twórczości artystycznej osób pozbawionych wolności, które same chcą podzielić się swoimi osiągnięciami. Ocenę pozostawiamy Państwu.

 

 

 

Ewelina Kucia
Dział Promocji, Edukacji i Wydawnictw
Muzeum Powiatowe w Nysie
48-300 Nysa, ul. Biskupa Jarosława 11
tel. 77 433 20 83, wew. 40

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ